Języki

Formularz zgłoszeniowy na Konferencję Jednostek Centralnych PNWM, 17-19.10.2016r. w Münster

Prosimy o wypełnienia formularza najpóźniej do 15 sierpnia 2016 roku.

(także, jeśli rezygnują Państwo z udziału w Konferencji. To bardzo ułatwi nam przygotowania. Dziękujemy!)

Wszelkie pytania związane z konferencją prosimy kierować do:

Marta Wyspiańska, Szymon Kopiecki

konferencja@pnwm.org

 

Dane kontaktowe

(Na ten adres otrzymają Państwo potwierdzenie otrzymania zgłoszenia. Prosimy o sprawdzenie skrzynki SPAM)

D
Państwa zgłoszenie

Pytania organizacyjne

:

Uwaga: Zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych jest możliwe przy terminowym zgłoszeniu na konferencję oraz dopłacie w wysokości 60 PLN/noc. Liczba pokoi jednoosobowych jest ograniczona, decydować będzie zatem kolejność zgłoszeń.

Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie tej kwestii z podaną osobą. Nie możemy spełnić Państwa życzenia we wszystkich przypadkach.

Nowym pracownikom jednostek centralnych oferujemy w poniedziałek, 17.10.2016r. warsztat o ww. tematyce.

W przypadku zainteresowania posiedzenie grupy roboczej odbędzie się we wtorek, 18.10.2016r. o godzinie 17:30.

Uwaga: Przy kliknięciu na odpowiednią GR pojawi się jej opis.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zgłoszenie wzięcia udziału w posiedzeniu grupy roboczej nr 4 "Skąd wziąć, nie kradnąc?! Środki trzecie dla polsko-niemieckiej wymiany młodzieży" nie jest możliwe.

GR 1 O edukacji antydyskryminacyjnej
Referent/ka: Elżbieta Kielak

W trakcie warsztatu osoby uczestniczące dowiedzą się czym jest edukacja antydyskryminacyjna i jaka jest jej rola w międzynarodowej pracy z młodzieżą. Ponadto omówiona zostanie kwestia różnorodności i jej rozumienia we współczesnym, zglobalizowanym świecie. Warsztat będzie okazją na wymianę doświadczeń osób uczestniczących dotyczących pracy w obszarze różnorodności i edukacji antydyskryminacyjnej w swoich środowiskach.
Cele:
- Przedstawienie roli edukacji antydyskryminacyjnej w międzynarodowej pracy młodzieżowej
- Przedstawienie kontekstu prowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej w Polsce

GR 2 Mowa (mowy) nienawiści – temat podczas i dla międzynarodowych spotkań młodzieży
Referent/ka: Gertrud Gandenberger

Korzystając z konkretnych przykładów z prasy, Internetu czy życia codziennego, zajmiemy się przykładami mowy nienawiści z Polski i Niemiec, a także przyjrzymy się autorom tych wypowiedzi i ich motywacjom. Ponadto zwrócimy uwagę na wpływ mowy nienawiści na osoby, które są jej adresatami.
W celu rozpoznania i unikania mowy nienawiści przedstawimy pomysły uwzględniające aspekty związane z prawami człowieka i interaktywnymi metodami w międzynarodowej pracy z młodzieżą. Kluczowym zagadnieniami omawianymi podczas warsztatów będą: sposoby rozpoznawania mowy nienawiści, jej odziaływanie na adresatów i sposób, w jaki można zajmować się tym aspektem podczas międzynarodowych spotkań młodzieży.

GR 3 Różnorodność i partycypacja w międzynarodowej wymianie młodzieży – postawy teamerów a przebieg spotkania
Referent/ka: Heike Fahrun

Na wymianach młodzieży spotykają się ze sobą różne osoby, czy to w zespole prowadzących, czy wśród uczestników, czy wśród osób z tego samego lub różnych krajów. Każdy ma własny obraz świata, własny styl życia i każdy z nich zasługuje na uwagę. Uwzględnienie możliwie wszystkich uczestników w ich różnorodności to nie jedynie kwestia metodyki. Równie istotne są nastawienie i postawy prowadzących.
Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, co rozumiane jest pod pojęciem profesjonalnego podejścia pedagogicznego. Zadamy sobie pytanie, jak podczas spotkania młodzieży uwzględnić różne perspektywy: w jaki sposób animator wymiany może wspierać aktywny udział młodzieży? Jakie zachowania, jakie aktywności, jakie materiały się do tego nadają? Jakie kompetencje są potrzebne, aby „nauczyć się” partycypacji i różnorodności? Oprócz teoretycznego wyjaśnienia pojęć przewidziany jest czas na wymianę i dyskusję.
Celem warsztatu jest refleksja nad własną postawą, ale także zbadanie różnych faz spotkania pod względem możliwości partycypacji młodzieży.

GR 4 Skąd wziąć, nie kradnąc?! Środki trzecie dla polsko-niemieckiej wymiany młodzieży
Referent/ka: Michael Teffel

Polsko – niemieckie spotkanie młodzieży kosztuje! Najlepiej wiedzą to osoby, które je organizują i którym na pokrycie wszystkich kosztów musi wystarczyć skromne dofinansowanie PNWM oraz wpłaty uczestników. Najczęściej brakująca kwota wcale nie jest wysoka, aby móc obniżyć wkład własny uczniów, zorganizować ciekawą wycieczkę czy opłacić wstęp do droższego muzeum.
W związku z tym, że kwestia finansowania spotkań młodzieży jest nie lada wyzwaniem dla organizatorów, uczestnicy warsztatu dowiedzą się, jakie są inne źródła finansowania i na jakie cele można wykorzystać te środki. Szczególny akcent położony zostanie na doradczą działalność jednostek centralnych, którym często stawiane są pytania o możliwości pozyskania środków trzecich na polsko-niemiecką wymianę młodzieży.
Warsztat składa się z dwóch części trwających po 1,5 h. Obok części teoretycznej, wyjaśnienia kluczowych pojęć i informacji merytorycznych będzie możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji. Podczas drugiej części warsztatu uczestnicy spróbują wypracować w małych grupach strategię doradczą dla jednostek centralnych.

GR 5 Grupa inicjatywna JAKOŚĆ – kształcenie animatorów polsko-niemieckiej wymiany młodzieży
Referenci: Birgit Weidemann, Wojtek Staniewski

Grupa inicjatywna „jakość” zrzesza praktyków wymiany, którzy chcą razem zastanowić się nad kwestią jakości polsko-niemieckich spotkań młodzieży i przyczynić się do jej poprawy.
W ramach naszych spotkań pracowaliśmy nad treściami i celami programów kształceniowych dla liderów grup i animatorów wymiany. Skoncentrowaliśmy się na treściach kształcenia, ponieważ pracujemy organizacjach o różnych profilach, mamy różne priorytety oraz oferujemy różne formy kształcenia.
Chcielibyśmy zaprezentować Państwu/Wam wyniki naszej pracy i zachęcić do rozmowy.
Naszym celem jest przygotowanie wskazówek dot. programów kształceniowych w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.

Prosimy mieć na względzie, iż Państwa zgłoszenie na konferencję jest wiążące. Przy rezygnacji z uczestnictwa po 1. października 2016r. zobowiązani są Państwo do uiszczenia opłaty w wysokości 150 PLN. Prosimy o wyrozumiałość.

Dziękujemy za Państwa zgłoszenie! W celu wysłania formularza prosimy kliknąć na "Wyślij".